صفحه اصلیتکلیف خلاق


تکلیف خلاق کلاس چهارم

تکلیف خلاق پایه چهارم :

 

تهیه کننده: خانم عبدالهی

 

سعید دانش آموز کلاس چهارم از شهر زیبای منجیل مربوط به شهرستان رود بار در استان گیلان است.شهر منجیل 17396 نفر جمعیت دارد و شهری نسبتاٌ کوچک به نظر می رسد. سعید می گوید شهر من دارای سد بسیار عظیمی است که بر روی سفید رود بسته شده است. پدرش کشاورز است او می گوید: (یک چهارم) 1/4 مردم شهر من کشاورزی می کنند و (یک دوم) 1/2 آنها به کار تجارت مشغول هستند.

شرایط آب و هوایی این شهرباعث شده است که بتوان کارهای مهم و خدمات بسیاری ازآنها گرفت. برای مثال با بستن سد بر روی سفید رود و قرار دادن توربین های بادی در مسیر بادهای شدید شهر منجیل می توان برق تولید کرد و تمام امکانات الکتریکی را از آنها گرفت.

سعید بسیار خوشحال است که خداوند او را در دنیایی از نعمت و زیبایی قرار داده است. در میان گفته های خود خاطره ای از سفرش به یکی ازروستاهای اطراف منجیل تعریف کرد. او می گفت: در یکی از شب های سرد پاییزی مهمان خانه ی یکی از اقوام در روستا بودیم.

باد شدیدی می وزید آنقدر که درختان را تکان می داد و صدای زوزه ی باد به گوش می رسید و در نهایت تبدیل به زلزله ای نسبتا شدید شد. ولی به لطف خدا تلفاتی در بر نداشت و به خیر گذشت.

سعید می گوید: باید قدردان خدا باشیم که در کنار هر سختی و ناملایماتی آسایش و زیبایی هم برایمان خلق کرده است. باید بکوشیم که از آنهابه نحو مطلوب و بهینه استفاده کنیم.

پسرم با توجه به متن بالا به سوالات زیر پاسخ بده.

1-چه نشانه هایی منجیل را از روستای زلزله زده متمایز کرده بود؟

2-پسرم چه کسری از مردم شهر منجیل به کشاورزی و تجارت مشغول هستند؟و چه کسری به کارهای دیگر مشغول هستند؟

3-آیا خواندن نماز آیات بر سعید و خانواده اش واجب شد؟چرا؟

4-مهم ترین صنعت تولیدی شهر زیبای سعید چه بود؟

5-بهینه مصرف کردن یعنی چه؟وچگونه صورت می گیرد؟

 

تهیه کننده: سرکار خانم هاشم زاده

تاریخ94/8/25

1-چگونه می توان یک باتری ساخت روش خود را به طور کامل توضیح دهید؟

2- با منابع انرژی مثل آب و باد و خورشید آشنا شوید در طبیعت به دنبال منابع انرژی دیگری بگردید و اطلاعات خود را راجع به آنها بنویسید؟

3-انرژی تجدید پذیر و تجدید ناپذیر را از هم تفکیک کنید؟

تهیه کننده: سرکار خانم جعفری

تاریخ تهیه: 94/9/13

 

حدیث روز

خدايا پاكيزه ام كن در اين روز از چرك وكثافت وشكيبائيم ده در آن به آنچه مقدر است شدنى ها وتوفيقم ده در آن براى تقوى وهم نشينى با نيكان به ياريت اى روشنى چشم مستمندان.

بازگشت به بالا